Kategorie Suroviny

Kurkuma

kurkuma

Další názvy

Nepravý šafrán, žlutý zázvor

I když se kurkumě přezdívá nepravý šafrán, nedoporučuje se používat ji místo něj, protože je příliš ostrá. Její chuť je ostře kořeněná až trpká (podobná zázvoru). Často se během vaření přidává do rýžových pokrmů, například pilafu.

Více...

Koriandr

56478 koriandr

Koriandr připomíná svou chutí směs šalvěje a pomerančové kůry. Dobře vyzrálé plody jsou aromatické a mají nasládlou chuť. Přidávají se k zelí a luštěninám. Díky svému aroma je využíván v gruzínské nebo latinskoamerické kuchyni. Lístky koriandru se pak nejvíce používají v thajské, indické ale hlavně v mexické kuchyni. Tam se přidávají do ostrých i jemných omáček i dresingů.

Více...

Kokosové mléko

7101850_orig

 

Vyrábí se lisováním dužiny kokosových ořechů. Což jsou semena palmy kokosové, původem z jihovýchodní Asie. Semeno je kulatého až vejčitého tvaru s velmi tvrdou slupkou, které je pokryta delšími chloupky. Na jedné straně má tři oválná okénka. Vyznačuje se typickou kokosovou chutí i aroma, použijeme jej při přípravě dezertů, koktejlů, vynikající je ve spojení s kávovými nápoji. Fantazii se ale meze nekladou a tak můžeme kokosové mléko spojit např. s kuřecím masem připravovaným na kari nebo s ovesnými vločkami.

Více...

Kikkoman

mag-17WMT-t_CA0-superJumbo

Sójová omáčka je vyrobená přírodně – fermentací, starým a tradičním způsobem. Rozdrcené sójové boby, rozdrcená pražená pšenice, voda a přítomnost fermentačních kultur zajišťují jedinečnou jakost, čistotu a hlavně zdravotní nezávadnost. Při fermentaci se štěpí bílkoviny, sacharidy a tuky. Také ale vzniká vitamín B12 a další látky, které obsahuje pouze maso. Fermentace probíhá pomalu a trvá několik měsíců. Díky čistě přírodní fermentaci obsahuje sójová omáčka kolem 150 – 250 senzoricky aktivních chuťových složek a neobsahuje žádné konzervační látky ani glutamáty. Má jemnou a vyváženou chuť. Vyznačuje se světlehnědou barvou, zemitou vůní.
Dnes je sójová omáčka v běžné kuchyni používána jako zvýrazňovač chuti n...

Více...

Hoisin omáčka

1101

Je to směs fermentovaných sójových bobů, cukru nebo medu, octa, česneku, chilli papriček a různého koření. Používá jednak jako stolní koření, ale také k dochucování mnohých jídel z ryby drůbeže a plodů moře. Používá se především v asijských kuchyních.

Více...

Avokádo

ganze und halbe avocado isoliert auf weiss Buah-Avokado

 

Původ tohoto exotického ovoce nalezneme v oblasti Střední Ameriky. Dnes se ale pěstuje i v Evropě, hlavně Řecku a Španělsku. Pro konzumaci je avokádu dobré vyjmout pecku a pak pokapat dužninu citrónovou šťávou, aby nezhnědla a neztratila své vzácné látky. Zralé avokádo připomíná svou chutí oříšky a svou konzistencí máslo (obsahuje totiž 20% tuků – nenasycených mastných kyselin).

Více...

Bambusové výhonky

bamboo-shoot full.bamboo.Chamomile.morguefile

Původem z jižní Číny. Prodávají se sterilované nebo čerstvé (ty se pak uchovávají naložené ve vodě několik dní v lednici). Jedná se o specialitu receptů inspirujících se asijskou kuchyní. Obsahují bílkoviny, sacharidy, bambusový cukr a malé množství vitaminu C. Barva čerstvých výhonků je zelená, mají jen tenkou slupku. Je nutné konzumovat jen mladé části, protože rostlina rychle dřevnatí. Pokud používáme sterilované výhonky, můžeme je vařit nejvíc 15 minut, ale čerstvé povaříme raději delší dobu (obsahují totiž látky, které by nemusely prospět našemu organismu a vařením je odbouráme). Využíváme je do různých smažených směsí masa a zeleniny, přidáváme aromatické koření, které ještě více zvýrazní chuť...

Více...

Citronová tráva

citr. trava citronova-kura-p-1-prev

 

Možná jste se s citronovou trávou již setkali a možná jste si to ani neuvědomili. Kromě toho, že bývá tradiční součástí asijské kuchyně, se také přidává do čajů, ale i do parfémů a jiných kosmetických přípravků. Oblíbená je především pro svoji příjemnou vůni po citronech, kterou způsobuje obsažená silice citral. Pokrmům dodává lehce pikantní chuť, nikoliv kyselou, jak by se mohlo na první pohled zdát. I přesto, že citronová tráva působí v našich končinách poněkud exoticky, lze si ji bez problémů ze semínek vypěstovat i doma.

Více...