Kategorie Restaurant Day

Thajské červené curry

IMG_2331

Thajsko a curry jde k sobě asi jako Česko a svíčková. Na rozdíl od naší svíčkové má curry hned několik podob a to červenou, žlutou a zelenou (není ani tak moc zelené, ale za to by mělo být nejpálivější). Základem je curry pasta, kterou si můžete vyrobit doma, ale chce to poměrně dost surovin, které seženete snad jen v Sapě nebo ve specializovaných prodejnách (galangal, citronová tráva, limetkové listy, thajská bazalka atd.). Nicméně sehnat již udělanou a dobrou červenou kari pastu není nic zase tak složitého. Osobně používám Cock Kari pastu z Makra a mohu jí jen doporučit. A co dát dále do curry? Dejte tam co Vám chutná. Dá se použít, lilek (měl by být předsmažený, aby nebyl hořký), cuketa, houby, fazolky, bambus, hrášek, paprika. Je to prostě na Vás. V uvedeném receptu Vás seznámím s tím jak chutná nám.

Více...

Smažené krevetové kuličky

10388578_388987551259063_8554954556371097095_n

 

Více...

Tom Yum

 

1457514_388987547925730_5793131646056448173_n

Jedna z nejznámějších polévek vůbec, která se vyznačuje ostře kyselou chutí, je široce podávána v zemích jako je Kambodža, Singapur a Malajsie. Cestu a oblíbenost si ale našla po celém světě. Existuje několik druhů této polévky, která má ve většině případů stejný základ a liší se pouze druhem masa. Tom Yum goong/kung s krevetami. Tom Yum gai/kai s kuřecím. Tu, kterou my máme nejraději se může nazývat Tom Yum Nam Khon. Je v ní totiž použito kokosové mléko, které rozhodně není standard.  Některé recepty si prostě děláme po svém, protože nám tak chutnají. Doufáme, že i vám tato varianta zachutná. Dobrou chuť!

Více...

Thai green papaya salad

green

 

Green papaya salát je jeden z nejběžnějších a také nejoblíbenějších salátů v Thajsku, který seženete na každé tržnici, v pouličních stáncích i malých pojízdných „restauracích“. Jeho základní surovinou je zelená papája, která je několikanásobně větší než ta, kterou známe z pultů českých supermarketů. Její chuť je v celku mdlá (něco mezi kedlubnou a okurkou), ale její cena se s přehledem vyrovná ceně hovězího masa. Posuďte sami cena 220 Kč/kg je při nejmenším vyšší než bychom čekali a to nemluvím o špatné dostupnosti (Makro, Sapa, specializované prodejny). Jelikož ostatní suroviny jsou již běžně dostupné, tak pokud chcete potěšit své nejbližší, výborným a zdravým salátem, tak se nabízí zahrát si na Babicu a říct si, když nemáme zelenou papáju, hodíme tam okurku (popřípadě kedlubnu)

Více...

Thai beef salad

thai-beef-salad_0

 

Tento teplý salát se může zdát na první pohled při nejmenším zvláštní. Přiznejme si, kdo z nás jedl hovězí s banánem. Každopádně jednoho dne jsem se rozhodl tento salát zkusit a to i kvůli tomu, že obsahuje avokádo, které je prostě super. S výsledkem jsem byl nad míru spokojen a tak se s Vámi o něj musím podělit. V neposlední řadě nutno zmínit, že salát je oblíbený i mezi dětmi (tedy alespoň v Thajsku). Pokud tedy chcete udělat salát pro celou svoji rodinu, tak buďte opatrní s obsahem chilli.

Více...

Pakory s Garam Masalou

pakora

 

Pakora je těstíčko z cizrnové a kukuřičné mouky, do které se přidává koření a voda nebo víno. Nejběžnější jsou různé druhy masal(směs koření) a lístky pískavice nebo kari. V některých případech i vejce. V podstatě jde o těstíčko, do kterého se namáčí různé druhy zeleniny a smaží v oleji. Podává se s chutney.

Stejně jako chicken tikka masala, existuje mnoho způsobů příprav a verzí. Tu mou, ozkoušenou, naleznete v následujícím postupu přípravy.

Více...

Chicken Tikka Masala

chicken-tikka-masala

 

Kolem tohoto pokrmu se traduje spousta historek a fám. To, co je ale důležité vědět je, že původem nepochází z Indie ani Pákistánu,  nýbrž z Anglie, kde je indická kuchyně velmi oblíbená. Masala znamená směs koření, kterých v Indii existuje nepřeberné množství a v podstatě každá indická rodina si dělá masalu vlastní. Tikka je v podstatě kuřecí maso pečené v peci tandoor. Já připravuji tento pokrm tak trošku svým vlastním způsobem, takže to, co naleznete na internetu, nemusí být úplně stejné jako následující postup. Pokud si každopádně „Tikku“ budete chtít uvařit doma, připravte se na to, že vaše kuchyně bude provoněná orientem.

Více...

Thajské grilované krevety

aa

Více...